Nyitvatartás Jegyárak Megközelítés Csoportos bejelentkezés
Mágneses átejtés

Mágneses átejtés

A fém vagy a műanyag esik le gyorsabban?

Hogyan használjam?

Ejtsd be a fémből készült kártyát és a műanyag lapot egymás után a mágneseket tartó plexilapok közé! Figyeld meg, hogyan esnek le!

Mi történik?

Amikor egy elektromosan vezető anyag (mint a fémlapunk) mágneses térben mozog vagy a mágneses tér változik, akkor benne örvényáramok keletkeznek. Az örvényáramok viszont mágneses teret hoznak létre, mégpedig Lenz törvénye szerint olyan mágneses teret, amely akadályozni akarja az őt létrehozó mágneses tér változását, vagyis lassítja a fémlemez mozgását. Ha az elektromosan szigetelő műanyag lapot ejtjük a nyílásba, az a mágneses térbe érve nem lassul, a vezető fémlap viszont igen. Próbáld ki a mágneses ingánkat is!

Mire jó?

A lapok fékezéséért felelős Lenz-törvényt hasznosítják a lebegő mágnesvasutak, a mágneses fékrendszerek, de az egyszerű indukciós főzőlapok is. A lebegő mágnesvasutaknál a vasúti kocsik nem érintkeznek közvetlenül a sínnel, így a súrlódás minimális, jóval nagyobb sebesség érhető el. A jelenlegi leggyorsabb mágnesvasút 603 km/h sebességgel is tud száguldani, ez nagyjából ötszöröse a hazai vonatok sebességének.

Hírlevél logo

Hírlevél-feliratkozás

Nem akarsz lemaradni semmiről? Iratkozz fel hírlevelünkre és rendszeresen értesítünk a nálunk zajló programokról, legfrissebb eseményekről!